North Clackamas FFA
  Sign-In  Register
          
Meat Sales

Student Raised Beef, Pork, and Lamb For Sale
Image result for beef steak, uncookedImage result for pork chop, uncookedImage result for lamb chops uncooked
Beef  $3.00 per lb*     whole, halves, and quarters
Pork $2.75 per lb*     whole, halves and quarters
Lamb $3.95 per lb*     whole and halves
                 

All animals are raised/produced on the Land Lab by students in the program.  While they are not raised organically, they are raised as naturally as possible on the school farm with no added hormones or antibiotics.


*Prices are based on the animal's carcass weight (after harvesting and before it is packaged)

The processor used is Shy Ann Meats in Oregon City

Customer pays the program for the animals and Shy Ann Meats for the processing charges.

As of 9/22, we are now out of Beef.  

TO ORDER CLICK HERE:  ORDER FORM

How much does LAMB cost?

These are approximates and will vary depending on actual weights of the animals


Whole Lamb (payable to Land Lab)

          80 lbs X $3.95/lb = $316.00

 Processing Fees (standard cut)

Payable to processor (Shy Ann Meats)

               Cutting/Wrapping $50.00

                   Harvesting Fee: 50.00

     Total cost of Lamb: $416.00

There will be weight loss from the hanging weight to the take home weight. Shrinkage (moisture loss, fat trim, bone loss, etc)

If you ‘take home’ 60 lbs of lamb, this would mean you are spending (on average) $6.95 per pound for all of your cuts of lamb, ranging from leg of lamb, and loin chops to ground lamb.


How much does BEEF cost?

These are approximates and will vary depending on actual weights of the animals

Quarter Beef: (payable to Land Lab)

                    194 lbs X $3.00/lb = $582.00

Processing Fees (standard cut)

Payable to processor (Shy Ann Meats)

                      194 lbs X $.59/lb = $114.46

                               Harvesting Fee: 25.00

                    Total cost of Beef: $721.46

 There will be weight loss from the hanging weight to the take home weight. Shrinkage (moisture loss, fat trim, bone loss, etc) 

If you ‘take home’ 145 lbs of beef, this would mean you are spending (on average) $4.98 per pound for all of your cuts of beef, ranging from steaks and roasts to hamburger.

How much does PORK cost?

These are approximates and will vary depending on actual weights of the animals


Whole Pig (payable to Land Lab)

                       200lbs X $2.75/lb = $550.00 

Processing Fees (standard cut)

Payable to processor (Shy Ann Meats)

Cutting/Wrapping/Curing
Smoking/Curing:  $.79/lb

                           200 lbs x $.59/lb $118.00

                                60 lbs x $.75/lb 45.00

                                Harvesting Fee: 50.00

                    Total cost of Hog: $ 763.00

There will be weight loss from the hanging weight to the take home weight. Shrinkage (moisture loss, fat trim, bone loss, etc)

If you ‘take home’ 162 lbs of pork, this would mean you are spending (on average) $4.70 per pound for all of your cuts of pork, ranging from ham. bacon and loin chops to sausage.

 

 

 Powered by: FFANow Chapter Website System